Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

VIII Posiedzenie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Stan wdrażania programu, aktualizacja Planu ewaluacji oraz prezentacja wniosków z oceny kryteriów i systemu wyboru projektów były tematami VIII posiedzenia Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021- 2027. Spotkanie odbyło się 20 listopada, w formule online.

COVER_FEPW_VIII

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) nabiera tempa! Do tej pory złożono ponad 2,3 tys. wniosków o dofinansowanie, na łączną kwotę 9,07 mld zł. Podpisano 545 umów o dofinansowanie, o łącznej wartości 4,2 mld zł. To już 38% alokacji programu i wzrost o 5,7 % w porównaniu do ostatniego posiedzenia z października 2024 roku. 

Wyniki badań ewaluacyjnych i aktualizacja Planu ewaluacji

Podczas posiedzenia zaprezentowano wyniki analizy spełniania tzw. kryteriów równościowych. Przedmiotem analizy były wnioski o dofinansowanie projektów, złożone w pierwszych naborach FEPW, które rozpoczęły się przed kwietniem 2024 r. Z analizy wniosków o dofinansowanie wynika, że zdecydowana większość wnioskodawców spełnia te kryteria: zasadę równości szans i niedyskryminacji – 82%, zasadę równości kobiet i mężczyzn – 86%. Dodatkowo 93% produktów i usług we wskazaniach wnioskodawców jest dostępnych, a aż 98% projektów pozytywnie wpływa na równość płci.

Kolejnym punktem porządku obrad była aktualizacja Planu ewaluacji programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Dokument ten stanowi ważne narzędzie oceny zjawisk zachodzących w ramach programu, a jego aktualizacja ma na celu dostosowanie do zmieniających się warunków realizacji FEPW. Plan ewaluacji został przyjęty przez Komitet jednogłośnie.

Na zakończenie przedstawiono wyniki ewaluacji kryteriów i systemu wyboru projektów, zrealizowanej przez konsorcjum IDEA Instytut Sp. z o.o. i FUNDEKO Korbel, Krok-Baściuk Sp.J. Ocena systemu i kryteriów wyboru projektów w FEPW wypadła pozytywnie, a rekomendacje usprawnień zostały już w większości wdrożone przez instytucje programowe.

Czym jest Komitet Monitorujący?

Komitet Monitorujący to niezależny organ w systemie instytucjonalnym programu. Składa się on m.in. z reprezentantów administracji, partnerów społecznych i gospodarczych oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Do zadań Komitetu należy analizowanie m.in. postępów w realizacji celów programu, wyników przeprowadzonych ewaluacji, działań informacyjnych i promocyjnych, spełniania tzw. warunków podstawowych. Co najważniejsze – komitet zatwierdza kryteria wyboru projektów, roczne sprawozdania z realizacji programu, a także zmiany samego programu. Komitet może także wydać zalecenia Instytucji Zarządzającej w zakresie działań zmniejszających ciężar administracyjny dla beneficjentów. Rolę (zadania) Komitetu określa Art 40 rozporządzenia ramowego dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 nr 2021/1060.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw, aby przyspieszyć ich rozwój. Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w sześciu województwach Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz mazowieckim (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).

Z programu dofinansowywane są projekty nastawione na rozwój biznesu, adaptację miast do zmian klimatu, rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, ochronę bioróżnorodności, rozwój inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwój zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 to 2,65 mld euro.