Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza wyniki naboru „Zrównoważona turystyka” z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).
O dofinansowanie projektów w ramach naboru mogły ubiegać się Województwa Polski Wschodniej. Do wsparcia mogły zakwalifikować się wyłącznie projekty w formie partnerstw, łączących podmioty z minimum dwóch województw Polski Wschodniej.
Na co można było otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie mogły otrzymać kompleksowe projekty partnerskie, których celem było stworzenie ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych na bazie walorów historycznych, kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych, o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego makroregionu Polski Wschodniej i lokalnych społeczności.
Możliwe było ubieganie się o dofinansowanie na:
- modernizację lub budowę obiektów, lub przestrzeni stanowiących element produktu turystycznego,
- modernizację lub budowę infrastruktury ułatwiającej dostęp do ww. miejsc,
- działania z zakresu digitalizacji oferty szlaku i przystosowania do działania w warunkach kryzysu (resillience),
- przygotowanie spójnej Strategii zarządzania i rozwoju produktu turystycznego, oraz działań niezbędnych do jej wdrożenia,
- stworzenie narzędzi do współpracy w ramach wdrożenia produktu turystycznego i jego utrzymania;
- działania informacyjne, konsultacyjne, promocyjne oraz edukacyjne w zakresie wykorzystania produktu turystycznego.
Jak przebiegała ocena projektów?
Ocena projektów była jednoetapowa i została przeprowadzona w oparciu o kryteria wyboru projektów przyjęte uchwałą Komitetu Monitorującego FEPW z 23 maja 2023 r. Każdy wniosek podlegał ocenie trzech członków oceniających. Pozytywną ocenę uzyskał jeden projekt o dofinansowaniu wynoszącym 128 797 557,41 zł. Listy projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie znajdują się na stronie PARP.
Projekt, który został wybrany do dofinansowania w zakresie każdego z obligatoryjnych kryteriów nr 1-23 oraz 25-29 uzyskał 1 pkt., a w kryterium nr 30 – 2 pkt., a w zakresie kryteriów premiujących nr 13 oraz 24-33 przekroczył wymagane minimum 18 pkt., oraz kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w naborze umożliwiała wybranie ich do dofinansowania.
Wybranie wniosku do dofinansowania nie jest równoznaczne z zawarciem umowy o dofinansowanie projektu. Po rozstrzygnięciu naboru PARP przeprowadza weryfikację dokumentów i oświadczeń złożonych przez wnioskodawców.
Projekt, który nie został wybrany do dofinansowania, nie uzyskał wymaganego 1 pkt. w zakresie przynajmmniej jednego z kryteriów nr 1-23 oraz nr 25-29.
Wnioskodawcy, których projekty otrzymały negatywną ocenę mają prawo do złożenia protestu zgodnie z § 8 Regulaminu wyboru projektów w ciągu 14 dni od dnia doręczenia pisma o negatywnym wyniku oceny projektu.
Więcej informacji o rozstrzygniętym konkursie „Zrównoważona turystyka” znajduje się na stronie PARP.