Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Konkurs „Start-up na 5-tkę”: młodzi innowatorzy przechodzą do finału!

Znamy finalistów konkursu „Start-up na 5-tkę” organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość IV”. Do drugiego - finałowego etapu awansowało 6 zespołów. Stworzone przez nie projekty wyróżniają się nowatorskimi rozwiązaniami w takich dziedzinach jak technologia, ekologia, zdrowie oraz edukacja. To młode talenty, których pomysły mogą w przyszłości zmienić świat! Już 26 marca zaprezentują oni swoje projekty na start-upy przed eksperckim jury.

Lekcja o Funduszach Europejskich grafika

Do finału zakwalifikowały się następujące projekty:

1. Rivana – innowacyjna butelka na wodę

II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu

Rivana to butelka, która nie tylko przechowuje wodę, ale również chłodzi, ogrzewa i gazuje napój. Wykonana z ekologicznych materiałów i wyposażona w panele słoneczne oraz filtry jest idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o środowisko. Dzięki jej funkcjom i personalizacji sprawdzi się zarówno w biurze, jak i podczas outdoorowych przygód.

2. BINPRO+ – inteligentny kosz na odpady

Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim

Kosz BINPRO+ to przełomowe rozwiązanie w walce z odpadami. Zautomatyzowany system segregacji, funkcja miażdżenia odpadów oraz panele słoneczne czynią go idealnym do stosowania na zewnątrz. Dodatkowo, filtry neutralizujące zapachy oraz lampy UV gwarantują czystość i świeżość w otoczeniu.

3. VITA – wirtualny asystent zdrowia

Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego w Opolu Lubelskim

VITA to plaster monitorujący zdrowie, który w czasie rzeczywistym śledzi parametry życiowe, takie jak poziom cukru, tętno, a także wykrywa upadki i problemy kardiologiczne. Dzięki połączeniu z aplikacją mobilną oferuje kompleksową i wygodną opiekę zdrowotną.

4. Interaktywny plecak modułowy

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

Plecak, który zmienia się w zależności od potrzeb użytkownika. Dzięki systemowi modułów „plug and play”, każdy może dostosować go do swoich wymagań. Idealny dla osób aktywnych - ma możliwość rozbudowania i personalizacji, a dzięki dedykowanej aplikacji zyskuje jeszcze więcej funkcji.

5. Growbit – platforma edukacyjna z AI

Zespół Szkół Mechanicznych w Elblągu

Growbit to platforma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia spersonalizowanych ścieżek rozwoju. Użytkownicy mają dostęp do kursów, książek i projektów, które odpowiadają ich umiejętnościom i celom, a narzędzia do śledzenia postępów pomagają w osiąganiu sukcesów edukacyjnych.

6. KickCash – aplikacja dla młodzieży

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu

KickCash to aplikacja stworzona z myślą o młodzieży. Umożliwia łatwe znalezienie pierwszej pracy, stażu czy wolontariatu. Dzięki prostemu interfejsowi, użytkownicy mogą zdobywać doświadczenie zawodowe, a także pomagać innym w codziennych obowiązkach.

O konkursie

Konkurs „Start-up na 5-tkę” jest realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość IV”. Rywalizacja zespołów ze szkół ponadpodstawowych przebiega w dwóch etapach. W I etapie zadaniem uczestników było opracowanie pomysłu na start-up w formie prezentacji, w której szczegółowo przedstawili innowacyjność, wykonalność swojego projektu oraz zapotrzebowanie na niego na rynku.

Spośród 52 zgłoszeń, do II etapu zostało zakwalifikowanych 6 najlepszych projektów. Ich autorzy będą mieli szansę zaprezentować swoje pomysły przed jury złożonym z grona ekspertów w obszarze przedsiębiorczości start-upowej podczas wydarzenia finałowego - 26 marca 2025 r. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Nagrodą główną jest wycieczka do Brukseli.

Więcej o Lekcji o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość IV.